PROJELER

2012-12-15 14:49:00

PROJE - 1  -  Fikirler yarışıyor

Düzce Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler müdürlüğü Mehter takımı geleceğe dönük sosyal projesi.

      Düzce hastane caddesinde bulunan orman işletmesine ait olan arazinin sosyal alanda düzce ve çevresine faydalı olacağına inandığımızdan Belediye ye devrini alınarak Düzce halkının mesire (Piknik) alan  ihtiyacını bir nebze olsun karşılayacağı alan olarak tasarlanması ve Toki katkılarıyla iki katlı Tarihi görünümlü Düzce Kültür Sanat evi yapılarak Mehter ve Bandonun kalıcı yeri olarak düzenlenerek, haftanın yedi günü belirli saatlerde çeşitli sanat etkinlikleri çevre ve Düzce halkına sunulur  ramazan aylarında bu etkinliklere ilave edilerek ramazan şenliklerine kalıcı bir yer haline getirilir. Geleneksel hale gelen yağlı pehlivan güreşlerininde gerekli çim düzenlemesi yapılarak burada yapıla bilinir hale getirilir, orada bulunan mevcut evlerinde  Düzcemize  gelen sanatçı ve sporculara   misafirhane olarak düzenlenerek hizmet vermesi sağlanır.

Haftanın beş iş günü mehter ve bandonun gün aşırı dönüşümlü olarak 15:00 ile 16:00 arası seyirci sayısına bakılmaksızın konserler vermesi böylece egzersiz çalışmalarınıda bu şekilde yapmış olacaktır. Mehter ve Bandonun birlikte yapacağı konser ve ayrıca Türk Halk müziği, Tasağvuf musikisi, çeşitli müzik gurupları oluşturarak Mehter ve Bandonun İçinden çıkan ortak bir etkinlik olarak hayata geçmiş olacaktır, ayrıca belediye şehir tiyatromuzda her hafta seyircisiyle buluşma imkanı doğacaktır ve Düzcemizde bulunan çeşitli yörelerin halk oyunları ve türküleri burada ses bularak ilimizde bulunan yetenekli geçlerede olanak sunularak her gün bir sanat etkinliği ile sanat sevenleri düzce belediyesi adı altında hoşca vakit geçirmeleri sağlamış olunacaktır.

Bu etkinlikleri haftanın yedi gününe yayarak bir takvim haline getirilir halkımız bu doğrultuda dinlemek ve izlemek istediği etkinliği günler ve haftalar öncesinden bilgi edinmiş olur.   

Belediyemizin etkinliklerine ve  bölge halkımız yapacağı etkinliklere ev sahibi olacaktır.

PROJE - 2 -   İzmitt, Sakarya, Düzce(Konuralp), Bolu ve Mudurnuya kadar olan Bizans topraklarını Fet ederek bizlere miras bırakan Konuralp Beyi ile ilgili Mehter Marşı yapılması.

PROJE - 3 -   Düzce mehter takımı olarak yılda ortalama 55 program yapıyoruz bunların içinde İstanbul olmak üzere 4 ayrı il ilçeye fetih programlarına katılıyoruz. Düzcemizi ve yöresini 1323 tarihinde fet eden şuan  Beldemize ismini veren Osman gazinin komutanlarından sağ kolu olan Konuralp  beyi ile ilgili anma etkinliğini her yıl Osmanlının kuruluş yıl dönümü olan Eylül ayının ilk haftasında kutlamak istiyoruz. Bize bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla miras bırakan ortak değerlerimiz olan ecdadlarımızı halkımıza ve neslimize güzel nameler eşliğinde sunarak unutturmamak ve sevdirmek istiyoruz..

Dipnot

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında 1. Osmanlı Padişahı Osman Bey'in; Akçakoca, Samsa Çavuş, Aykut Alp, ve Gazi Abdurrahman gibi en çok güvendiği komutanları arasında Konuralp de yer alır. Koruralp Anadolu Selçuklu Devletinin uç beyliği olan Osmanlı Beyliğinin sınır komşusu olan Bizanslılarla yapılan Savaşlarda büyük başarılara imza atarak Osmanlı Devletine giden yolda büyük pay sahibi olmuş yiğit bir Komutandı. Konuralp Osman Bey ve onun ölümünden sonra tahta geçen 2. Osmanlı padişahı Orhan Bey'den aldığı talimatlarla Adapazarı, AKYAZI , Mudurnu ve sonraları kendi adı ile anılacak olan Düzce yakınlarındaki Konrapa'yı Osmanlı topraklarına kattı. Gazi Abdurrahman ile birlikte Aydosu fethetti.
Savaş taktiklerini çok iyi bilen ve uygulayan Konuralp Geyve, Alp Suyu, Karacebüş hisarlarını fethettikten sonra , Akçakoca ve Abdurrahman Gazi ile birlikte Bizans devrinde Regio Tarsia adı verilen Akova'ya akınlara başladı. Konuralp, Bolu topraklarına karşı bir sefer düzenlemiş, Düzbazar'ı ele geçirdikten sonra da, şimdi yeri hala belirlenemeyen Uzunca-Bel'de de Bizanslılar'la iki gün vuruşmayarak beklemiş ve arkasından son darbeyi vurmuştur. Mengen ve Gerede'nin de Konur Alp tarafından fethedildiği çeşitli kaynaklarda belirtilmektedir. 1326 yılında Bursa'nın fethi sırasında da büyük kahramanlıklar göstermiş ve aynı yıl vefat etmiştir.

PROJE - 4 -   Mehter takımımızın 5 yıl önce dikilen kostümlerin zaman içinde deforma oluşundan dolayı yeni kostümlere ihtiyaç duyulmuştur buna mütakip yeni yapılacak kostümlerde yeni çizimlere gidilerek kendi tasarımız olan logo ve desenlerle Düzcemizle tarihimizi birleştirdik örnek olarak 1 adet Tuğcu ve 1 adet Mehter başı kostümü İst. Mehter Tekstil’e yaptırılmıştır.

POJE - 5 -    Düzcenin adının Konuralp olup Düzceye bağlı Konuralp Beldesininde Konuralp mahallesi olarak kalması

0
0
0
Yorum Yaz